Strona Główna Aktualności VI KONGRES OBYWATELSKI w Warszawie(artykuł)
VI KONGRES OBYWATELSKI w Warszawie(artykuł) PDF Drukuj
Czwartek, 10. Listopad 2011 13:27

GALERIA CZERWONEGO KORSARZA
Korsarz u Przydenta

NA VI KONGRESIE OBYWATELSKIM w Warszawie w dniu 05.11.2011 r. Czerwony Korsarz z Gdańska wręczył PREZYDENTOWI RP specjalny list napisany na papierze czerpanym z prośbą o PATRONAT na budowę nowego statku żaglowego o nazwie: CZERWONY KORSARZ .Wydarzenie to stało się jak widać na zdjęciu ważnym zdarzeniem na KONGRESIE OBYWATELSKIM.
Jest to PROJEKT www.fundacja-slawpol.eu
RED KAPER KING
SŁAWOMIR

Artykuł z oficjalnej strony Prezydenta RP:

Wychowanie dla demokracji oznacza kształtowanie odpowiedzialności za siebie i wspólnotę, którą współtworzymy, rozwijanie umiejętności współpracy mimo różnic i budowania kompromisu zamiast konfliktu - mówił w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas VI Kongresu Obywatelskiego w Warszawie.

- Musimy też budować w Polakach zdolność do konkurowania, do życia w świecie, którego szansą jest właśnie konkurencja - przekonywał.

Prezydent powiedział też o tym, że coraz większe pieniądze przeznaczane na system edukacyjny w Polsce nie przyniosły jak dotąd efektu w postaci poprawy jakości tego systemu i trzeba to zmienić.

Bronisław Komorowski przekonywał w swoim wystąpieniu podczas kongresu, że stałym zadaniem, związanym z wyzwaniami stojącymi przed Polską, jest kształtowanie postaw obywatelskich i wychowywanie do demokracji.

- To powinno oznaczać umiejętność brania odpowiedzialności za siebie i za innych, to także jest budowanie umiejętności działania na rzecz dobra wspólnego pomimo różnic, emocji - przekonywał Bronisław Komorowski.

Jak mówił, chodzi o budowanie umiejętności szanowania zarówno mniejszości, jak i większości i kształtowanie zdolności do podporządkowywania się prawom Rzeczypospolitej.

-To też kształtowanie wspólnej dumy z osiągnięć naszego współczesnego, demokratycznego państwa - podkreślał Bronisław Komorowski. Przekonywał, że wychowanie dla demokracji powinno również polegać na uczeniu szacunku dla prawa, rozumianego jako wspólnie ustalone ramy, w których funkcjonuje wspólnota narodowa.

Prezydent podnosił też potrzebę kształtowania w samym sobie postaw polegających na zadawaniu pytania, co my sami możemy dać Polsce. - Co możemy dać całej wspólnocie - dodał.

Odnosząc się do przyszłości systemu edukacyjnego, Bronisław Komorowski powiedział o potrzebie wyposażenia Polski w umiejętności konkurowania. Podkreślił, że chodzi zarówno o "Polskę polityczną", jak i gospodarczą.

- Musimy budować zdolność do konkurowania, do życia w świecie, który jest skazany (na konkurencję) albo którego szansą jest właśnie konkurencja - mówił prezydent.

Zaznaczył, że obecnie w Europie jest ponad 4 tys. wyższych uczelni, a w Polsce - kilkaset. - Problem dzisiaj, to problem jakości systemu edukacyjnego, jakości materiał ludzkiego, który stamtąd (z systemu - PAP) wychodzi i będzie służyć Rzeczypospolitej - mówił prezydent.

- Państwo polskie na szeroko pojęty system edukacyjny w ostatnich latach wydało o wiele więcej pieniędzy, o wiele więcej pieniędzy weszło w system z tytułu pieniędzy europejskich. To są gigantyczne pieniądze dodatkowe - oświadczył prezydent.

Tymczasem - w jego ocenie - nie widać efektu w postaci poprawy jakości systemu edukacyjnego. - W moim przekonaniu Polska wchodzi w okres, w którym można myśleć o przekuciu ilości w jakość, także jakość edukowania młodzieży, obywateli państwa polskiego - powiedział Bronisław Komorowski.

Jego zdaniem, uczestnicy kongresu powinni zastanowić się, co zrobić byśmy byli lepszymi obywatelami i lepszymi uczestnikami systemu edukacyjnego. Przekonywał, że trzeba też kształtować postawy dzielności na co dzień, w funkcjonowaniu publicznym, czy dzielności w konkurowaniu z innymi, często lepszymi od nas.

Bronisław Komorowski przekonywał, że w ostatnich dwudziestu latach, startując z bardzo złej pozycji, "zyskaliśmy o wiele więcej" niż inni. Jak mówił, zawdzięczamy ten sukces polskiej pracowitości.

- Dzisiaj świat widzi, że Polacy zrobili gigantyczny awans, nie tylko poprzez poprawione efekty ekonomiczne, ale też przez opinię, że jesteśmy narodem nie tylko ambitnym, ale i pracowitym - powiedział prezydent. Jak dodał, możemy mieć też sukces w kształtowaniu postaw na rzecz skutecznej konkurencji z resztą świata.

VI Kongres Obywatelski odbywa się pod hasłem "Jaki rozwój, jaka edukacja w XXI wieku? Wielkie przewartościowanie". Jego organizatorem jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Debata podczas kongresu toczyć się będzie w ramach ośmiu sesji tematycznych. Wśród tematów m.in. zrównoważony rozwój Polski, kwestie związane z przedsiębiorczością, szanse młodego pokolenia, czy kwestia wykorzystania środków UE do budowy kapitału ludzkiego i społecznego w latach 2014-20.  (PAP, inf. własna)

Źródło: Strona Prezydenta RP (http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1992,prezydent-jakosc-polskiej-demokracji-zalezy-od-zaangazowania-obywateli.html)