Strona Główna Aktualności 2011 Masz plecy masz pracę
Środa, 03. Sierpień 2011 09:59
Dziennik Gazeta Prawna

Masz plecy masz pracę -   plecy , praca po znajomości , rekrutacja i selekcja

W większości małych i średnich firm pracownicy są zatrudniani głównie z polecenia. Ta metoda jest tańsza, skuteczniejsza i naturalna – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Z badań przeprowadzonych przez Katedrę Socjologii Ekonomicznej SGH na zlecenie PKPP „Lewiatan” wynika, że ponad 63 proc. małych przedsiębiorstw i ponad 57 proc. średnich najczęściej zatrudnia pracowników z polecenia. „Nie ma w tym nic zaskakującego, gdy dotyczy firm prywatnych” – ocenia dla dziennika prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.

Zasada poleceń działa także w drugą stronę. Okazuje się, że tak jak pracodawcy pracowników także bezrobotni najczęściej poszukują pracy przez krewnych i znajomych. Tak wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS.